İnşaat Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

                Günümüz dünyasında inşaat sektörünün de gelişmeye başlamasıyla en çok ve en sık sorulan biri olan inşaat mühendisliği nedir sorusuna en kısa biçimde şu şekilde cevap verilmesi mümkündür; inşaat mühendisliği matematik ve fizik gibi bilim dalları ile malzemelerin teknolojisini kullanarak bina, baraj, liman, yol gibi yapısal sistemlerin tasarlanması için, analiz edilmesi için, inşa edilmesi için ve bakımının gerçekleştirilmesi için çalışmalar gerçekleştiren ve fiziksel olarak yaşanılan olaylara matematiksel çözümler getirmesinin yanında hesaplamalar dahilinde optimizasyon gerçekleştirerek, problemlere analitik ve üretken çözümler üreten mühendislik dallarından sadece bir tanesidir.

İnşaat Mühendisliğinde Hangi Dersler Yer Alır?

                Dört yıllık bir eğitim sürecini kapsamakta olan inşaat mühendisliği bölümünde yapısal sistemlerin yapısı, tasarımlarının geliştirilmesi ve bu sözü geçen sistemlerin kullanılmaları konularında eğitim verilmektedir. Aynı zamanda araştırmalar gerçekleştirilerek analizler yapılması da öğrencilerden istenilen şeyler arasında kendisine yer bulmaktadır. İnşaat mühendisliği bölümünde ilk sene içerisinde Teknik Çizim, Matematik, Ekonomi, Temel Fizik, Kimya gibi dersler örnek olarak verilmesi mümkün olan derslerdir. Sonraki senelerde İleri Fizik, Mukavemet, Statik, Akışkanlar Mekaniği, Zemin Mekaniği, Ulaşım, Materyal Bilimi, Mekanik, Malzeme Davranışı, Çelik Yapılar, İnşa Elemanları gibi dersler verilir. Meslek dersleri de laboratuvarlarda gerçekleştirilen uygulamalar ile desteklenmekte ve deneyler gerçekleştirilmektedir. Öğrenciler kuramsal ve teorik olarak inşaat mühendisliğine kendilerine hazırlarlar. Uygulamaları olarak işlenen derslerin yanında üniversite dışında yer alan inşaat firmaları, enerji işi ile ilgilenmekte olan firmalar, çimento fabrikaları gibi ağırlıklı olarak inşaat mühendislerinin görev aldığı noktalarda yaz stajları yapılmakta ve öğrenciler böylece iyiden iyiye gelecekteki mesleklerine hazırlanmaktadır.

 

İnşaat Mühendisliği Okumak İçin Gerekli Olan Özellikler

                İnşaat mühendisliği bölümüne girmek ve bu mesleği de başarılı bir şekilde yerine getirmek için isteyenlerin üstün bir sayısal yeteneği ve düşünme gücünün yanı sıra ayrıca sağlam bir mantığın yanında sabır, dikkat ve titiz hesap yapma yeteneğine de sahip olması gerekmektedir. Öğrenci alanı ile alakalı olan bilgi ve detayları anlık olarak takip etmeli ve alanında yaşanan gelişmelerden her daim haberdar olarak kendisini geleceğe bu şekilde hazırlamalıdır. Bilgisayar programlarının da önemli olduğu bu bölümde okumak isteyen öğrencilerin başarılı olmaları için sahip olmaları gereken şartlar arasında kesinlikle işlerinde gerekli olan programları kullanma bilgisinin de olması gerekiyor. Çünkü gerçekleştirilecek çizimlerin bilgisayar ortamına aktarılması gibi durumlarda o programlar öğrencilerin ve inşaat mühendislerinin işlerini oldukça kolay hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir