Havacılık Ve Uzay Mühendisliği

Havacılık Ve Uzay Mühendisliği

                Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümü özellikle de uçaklar, uzay araçları, uydular ve de füzelerin tasarım ve imalatı ile test edilmesiyle ilgili olan mühendislik dallarından bir tanesidir. Her ne kadar mühendislik dalları içerisinde makine veya kimya gibi alanlar kadar popüler bir alan olmasa da son yıllarda teknolojinin oldukça gelişmesi ile birlikte uzay araştırmaları üzerine verilen ağırlık, gelişen uzay turizmi ve uzay çalışmaları yürütmekte olan şirketlerin sayısında görülen artışlar havacılık ve uzay mühendisliği piyasasında çalışmak için yeni mezunlara da bir umut ışığı olmuştur. Havacılık ve uzay mühendisliği hakkında tarih ve metodolojiyi bilmeniz halinde bu alanda yapacak olduğunuz işlerden daha çok zevk alacak ve daha çok etkileneceksiniz. Leonardo da Vinci’nin ilk kavramsal eskiz çalışmalarından ve daha sonrasında Wright kardeşim 1903 senesinde gerçekleştirmiş oldukları ünlü uçuşlarına kadar pek çok ilgi çekici eğitim bu alanda eğitim görmek isteyen öğrencileri beklemektedir.

Giriş Koşulları

                Yurtdışı havacılık ve uzay mühendisliği ile alakalı olan lisans programları dahiline katılmak isteyen öğrencilerin ilk olarak bir lise diplomasına sahip olmaları gerekli ve zorunlu olan bir durumdur. Aynı zamanda güçlü bir matematik yeteneği ile beraber, kimya, bilgisayar programlaması ve fizik arka planı üniversite başvuruları esnasında aranmakta olan en önemli kriterler arasında kendilerini göstermektedir. Bu gün pek çok üniversite, ülkemizden yapılacak başvurular için İngilizcce yeterlilik testlerinden geçerli bir puan almış olmayı ve lisans yerleştirme sınavına katılmış olmayı koşul olarak ararken, havacılık ve uzay mühendisliği sektöründe küresel başarıların elde edilebilmesi için Japonca ve Almanca tarzında dilleri bilmek de çok önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Bölüm İçeriği

                Yurtdışında en çok tercih edilmekte olan bölümler arasında kendisine büyük bir yer bulan havacılık ve uzay mühendisliği eğitimi dört ya da beş sene arasında tamamlanmaktadır. Bu alan dahilinde işgücü taleplerine yanıt verebilmek adına kurulmuş olan bu bölüm, elektrik ya a makine mühendisliği kadar eski olmasa da, fakat giderek büyümesine de devam etmektedir. Bölüm içerisindeki öğrenci artışı da oldukça popüler durumdadır. Genel olarak lisans programlarında eğitim görmekte olan öğrenciler özellikle de tasarım teknolojileri bilgisayar programlamaları, uçuş mekanikleri gibi dersler üzerine yoğunlaşmakta iken dersler ise laboratuvar çalışmalarının üstüne saha çalışmalarıyla beraber desteklenmektedir. Yüksek lisans imkanı olan bölüm için de daha sonrasında öğretim görevlisi olarak çalışma imkanı da vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir